EUROVISION 2021: The Results

0

Congratulations to Italy’s Måneskin. There wasn’t much in it between Italy and France. But what an exciting contest!
It really was an impressive show organised by the Netherlands.
All credit must be given to James Newman for his good-natured reaction to his undeserved result.
A full report on the contest with an analysis of all the voting will appear in the next edition of Vision magazine.
Thank you for everyone who tuned into our Live Blog and Zooming sessions.

GRAND FINAL RESULTS      
1 Italy Måneskin  Zitti E Buoni  524
2 France Barbara Pravi Voilà  499
3 Switzerland  Gjon’s Tears Tout l’Univers  432
4 Iceland Da∂i Freyr og Gagnamagni∂  10 Years  378
5 Ukraine Go_A  Shum  364
6 Finland Blind Channel  Dark Side  301
7 Malta Destiny Je Me Casse  255
8 Lithuania The Roop Discoteque  220
9 Russia Manizha Russian Woman  204
10 Greece Stefania Last Dance 170
11 Bulgaria Victoria Growing Up Is Getting Old  170
12 Portugal The Black Mamba Love Is On My Side  153
13 Moldova Natalia Gordienko Sugar  115
14 Sweden Tusse Voices  109
15 Serbia Hurricane Loco Loco 102
16 Cyprus Elena Tsagrinou  El Diablo  94
17 Israel Eden Alene Set Me Free  93
18 Norway TIX Fallen Angel 75
19 Belgium Hooverphonic The Wrong Place  74
20 Azerbaijan Efendi Mata Hari 65
21 Albania Anxhela Peristeri Karma  57
22 San Marino Senhit  Adrenalina  50
23 Netherlands Jeangu Macrooy Birth Of A New Age  11
24 Spain Blas Cantó Voy A Querdarme  6
25 Germany Jendrik I Don’t Feel Hate 3
26 UK James Newman  Embers  0
         
SEMI-FINAL 1 Results (top ten qualified)  
1 Malta Destiny Je Me Casse 325
2 Ukraine Go_A Shum 267
3 Russia Manizha Russian Woman 225
4 Lithuania The Roop Discoteque 203
5 Israel Eden Alene Set Me Free 192
6 Cyprus Elena Tsagrinou El Diablo 170
7 Sweden Tusse Voices 142
8 Azerbaijan Efendi Mata Hari 138
9 Belgium Hooverphonic The Wrong Place 117
10 Norway TIX Fallen Angel 115
11 Croatia Albina Tick-Tock 110
12 Romania Roxen Amnesia 85
13 Slovenia Ana Soklič Amen 44
14 Australia Montaigne Technicolour 28
15 North Macedonia Vasil Here I Stand 23
16 Ireland Lesley Roy Maps 20
         
SEMI-FINAL 2 Results (top ten qualified)  
1 Switzerland Gjon’s Tears Tout l’Univers 291
2 Iceland Daði og Gagnamagnið 10 Years 288
3 Bulgaria Victoria Growing Up Is Getting Old 250
4 Portugal The Black Mamba Love Is On My Side 239
5 Finland Blind Channel Dark Side 234
6 Greece Stefania Last Dance 184
7 Moldova Natalia Gordienko Sugar 179
8 Serbia Hurricane Loco Loco 124
9 San Marino Senhit Adrenalina 118
10 Albania Anxhela Peristeri Karma 112
11 Denmark Fyr Og Flamme Øve Os På Hinanden 89
12 Austria Vincent Bueno Amen 66
13 Estonia Uku Suviste The Lucky One 58
14 Poland Rafal The Ride 35
15 Czech Republic Benny Cristo Omaga 23
16 Georgia Tornike Kipiani You 16
17 Latvia Samanta Tīna The Moon Is Rising 14
Share.

About Author

Comments are closed.